راهنمای ثبت نام و استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت - Part Co. Official Website
 • اردیبهشت

  ۱۰

  ۱۳۹۸
 • 195
 • 3
راهنمای ثبت نام و استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت

راهنمای ثبت نام و استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت

سهمی ه‌بندی بنزین جدی به نظر می‌رسد و استفاده از کارت سوخت، بزودی اجباری می‌شود. در این مطلب به راهنمای گام به گام استفاده از سایت خدمات دولت و ثبت نام کارت سوخت بانکی پرداختیم.

براساس اخبار دریافتی از نهادهای رسمی و مسئولان دولتی، استفاده از کارت سوخت برای خرید بنزین و گازوئیل، در آینده ی نزدی ک، اجباری خواهد شد. این موضوع، دغدغه ی جدیدی برای مالکان خودروهای سواری است و آن‌ها را مجاب به دریافت کارت سوخت می کند. از سویی دیگر، بنا به اظهارات محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، امکان استفاده از کارت عابر بانک بعنوان جایگزین کارت سوخت فراهم شده است. در ادامه ی مطلب، به چگونگی کار با سایت خدمات دولت و استفاده از امکانات آن می‌پردازیم.

مراجعه به بانک
هم‌زمان با داغ شدن فضای جامعه برای ثبت نام کارت های سوخت، شعب بانکی نیز دست به کار شده و با صدور اطلاعی ه ای به مشتریان خود خبر دادند که می توانند کارت سوخت را به کارت بانکی خود وصل کنند.

مردم برای فعال کردن کارت سوخت خود از روشهای مختلف که از سوی دولت اعلام شده می توانند اقدامات لازم را انجام دهند ولی با این حال شعب بانک ها این امکان را فراهم کرده‌اند که مشتریان شعبه، با ارائه کارت خودرو و کارت بانکی، فرایند ثبت نامه در شعبه انجام شود و کارت سوخت مالکان خودرو به کارت بانکی که ثبت نام را انجام داده، وصل شود. گفتنی است، براساس این طرح که طبیعتاً منافعی برای بانک ها دارد باعث شده تا رقابت در این زمینه نیز بین بانک‌های مختلف شدت بگیرد و جوایز مختلفی هم برای ترغیب مشتریان در نظر گرفته شده است.

بانک مرکزی

بانک‌ها علاوه‌بر درنظرگرفتن جوایز ویژه برای تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت به منظور سهولت ثبت نام و تبدیل کارت بانکی مشتریان به کارت سوخت در برخی شعب منتخب تمعیداتی را به منظور ثبت نام کارت سوخت در نظر گرفت هاند که بر این اساس افرادی که قادر به ثبت نام نیستند و اطلاعاتی ندارند می توانند برای ثبت نام به شعبه بانک عامل خود با همراه داشتن کارت خودرو یا موتورسی کلت مراجعه کنند.

طرح کارت سوخت بانکی ( استفاده از کارت بانکی بعنوان کارت سوخت) ی کی از طرح های مهم ملی به شمار می‌رود که با استفاده از ظرفیت های زیرساخت دولت الکترونی ک و تعامل دستگاه ها از جمله بانک مرکزی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور جلوگیری از هزینه بسیار زیاد چاپ کارت و کاهش اتلاف وقت شهروندان در راستای ثبت نام عملیاتی شده و بنابر اعلام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این طرح مهم ملی توانسته تا به امروز از صرف هزینه ۱۳ هزار میلیارد تومانی برای چاپ و صدور کارت سوخت جلوگیری کند و ضمن صرفه‌جویی باعث ایجاد شفافیت شود.

این طرح با همکاری متخصصان بانک مرکزی، شرکت خدمات انفورماتی ک و بانک‌های کشور طراحی و عملیاتی شد تا کارت های بانکی به نظام مدیریت مصرف سوخت کشور با استفاده از زیرساخت های داده و ابزارهای تسوی ه و پرداخت نظام بانکی متصل شود.

به گزارش تسنیم، اخبار غیررسمی حکایت از عزم جدی دولت برای سهمی ه بندی بنزین و اجرای آن از خردادماه دارد و برهمین اساس تکاپوی مردم برای ثبت نام کارت سوخت از چند ماه قبل شدت گرفته است.

دفاتر پلیس ۱۰+
برهمین اساس، دیروز شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در اطلاعی ه‌ای اعلام کرد که مالکان خودرو یا موتورسی کلت هایی که فاقد کارت سوخت هستند می توانند در فرصت محدودی که ایجاد شده ازطریق دفاتر پلیس ۱۰+ برای ثبت نام کارت سوخت با هزینه ۳۳ هزار تومان یا ازطریق سایت دولت همراه و تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت به‌صورت رایگان اقدام کنند.

شرکت ملی پخش همچنین اعلام کرده که مالکان خودرو و موتورسی کلت که به هر دلیلی کارت سوخت ندارند، می توانند با مراجعه به سایت www.mob.gov.ir، اپلی کیشن دولت همراه یا کد دستوری #۴* به منظور دریافت کارت سوخت تقاضای خود را ثبت کنند؛ در این فرایند ی کی از کارت های بانکی شخص صاحب خودرو بعنوان کارت سوخت انتخاب می‌شود و از این کارت برای سوخت‌ گیری استفاده می‌شود.

راهنمای دریافت کارت سوخت جدید یا المثنی ازطریق سایت دولت
سایت خدمات دولت الکترنی ک با نام کامل درگاه ملی خدمات دولت همراه به آدرس https://mob.gov.ir فعالیت می کند. خدمات مختلفی ازطریق این سایت ارائه می‌شود که البته ی کی از آن‌ها مربوط‌به کارت سوخت است.

در صفحه ی اول، کاربر به‌آسانی می تواند باتوجه‌به نوع سیستم‌عامل گوشی هوشمند (اندروید یا iOS)، اپلی کشین دولت همراه را دریافت کند. طریق لینک موجود در همین صفحه و متصل شدن به کافه‌بازار، موفق شدیم نسخه ی اندروید از اپلی کیشن دولت همراه را در زمانی نسبتا کوتاه نصب کنیم. البته، برای درخواست کارت سوخت جدید یا تبدیل کارت بانکی به آن، می توان بی‌نیاز از نصب اپلی کیشن و با تکی ه بر امکانات داخل سایت دولت همراه، اقدام کرد.

راهنمای ثبت نام و استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت

طبق تصویر بالا، کافی است بعد از ورود به سایت، روی ثبت نام کارت سوخت کلی ک کنید. در صفحه ی دوم، برای شما توضیح داده می‌شود که اعداد مربوط‌به کد VIN و شماره سریال را که روی کارت مالکیت خودرو (کارت ماشین) وجود دارد، مد نظر داشته باشید. افرادی که مالک بیش از ی ک خودرو هستند، با ی ک شماره همراه می توانند برای تمامی خودروها یا موتورسی کلت های خود، درخواست کارت سوخت یا اتصال به کارت بانکی دهند.

راهنمای ثبت نام و استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت

در مرحله ی دوم، کافی است روی عبارت «قوانین و مقررات را خوانده و تأیید می کنم» در پاین صفحه کلی ک کنید تا تی ک (✔) مربوط‌به آن، زده شود. سپس روی تأیید کلی ک کنید تا وارد صفحه ی بعد شوید.

راهنمای ثبت نام و استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت

حالا،؛ می توانید اقدام به ثبت شماره و کد امنیتی داخل تصویر کنید. در محله ی بعد، کد فعال‌سازی برای شما پیامک خواهد شد که طبیعتا، باید در قسمت مربوطه وارد شود.

راهنمای ثبت نام و استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت

در مرحله ی پنجم، کد ملی و تاریخ تولد وارد می‌شود که حتما باید مربوط‌به مالک قانونی سیم‌کارت باشد. در غیر این‌صورت، به صفحه ی بعدی دسترسی نخواه ید داشت. در مرحله ی ششم، نوع وسیله ی نقلی ه (خودرو یا موتورسی کلت) باید انتخاب شود؛ سپس شماره سریال و کدشناسایی (VIN) مطابق اطلاعات موجود در کارت ماشین، لازم خواهد بود.

مرحله ی هفتم و پایانی، کنترل ظاهری و ثبت نهایی اطلاعات موجود در سایت است. بعد از این مرحله، نیاز به اقدام دیگری از سوی کاربر نیست و صرفا می توان با مراجعه به قسمت پیگیری دریافت کارت سوخت در صفحه ی اصلی سایت، متوجه پاسخ مثبت یا منفی سامانه به درخواست شد. این مرحله، معمولا بیش از ۲۴ ساعت، طول می کشد.

استفاده از کارت عابر بانک به‌جای کارت سوخت
راهنمای ثبت نام و استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت

روند فعال‌سازی کارت بانکی بعنوان جایگزین کارت سوخت هم، مشابه عملیاتی است که در بالا توضیح داده شد. در این حالت، کاربر باید ازطریق صفحه ی اصلی سایت، به قسمت ثبت نام کارت سوخت بانکی مراجعه و از مرحله ی اول تا ششم، مطابق آنچه پیش تر گفته شد؛ اقدام کند.

راهنمای ثبت نام و استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت

پس از اتمام مرحله ی ششم، کارت های بانکی متعلق به مالک شماره‌ تلفن همراه، در دسترس کاربر خواهد بود و لازم است ی کی از آن‌ها انتخاب شود. در این مرحله، باتوجه‌به اهمیت کارت بانکی مذکور برای استفاده در پمپ بنزین یا دیگر جایگاه های سوخت‌گیری، توصی ه می‌شود از حساب بانکی فعال و کارتی که در دسترس شما قرار دارد، برای ثبت در سایت استفاده کنید.

راهنمای ثبت نام و استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت

تمام مراحلی که در این مطلب توضیح داده شد، به‌راحتی ازطریق اپلی کیشن نصب‌شده روی گوشی هوشمند، قابل انجام هستند؛ البته به‌نظر می‌رسد که استفاده از اپلی کیشن در مقایسه با سایت، راحت‌تر است؛ خصوصا در مرحله ی پیگیری کارت سوخت، بی نیاز از ثبت مجدد شماره تلفن همراه و کد امنیتی، می توان از اپلی کیشن مربوطه استفاده کرد.

تماس با شماره‌ #۴*
روش جدیدتر، استفاده از کد دستوری #۴* (ستاره ۴ مربع) است که امکان ثبت درخواست ازطریق تمامی گوشی های تلفن همراه اعم از هوشمند و معمولی را از ۷ آذر ماه ایجاد می کند. مالکان خودرو و موتور سی کلت با شماره گیری این کد دستوری می توانند برای ثبت درخواست کارت سوخت المثنی اقدام نمایند. صاحبان بیش از یک دستگاه خودرو یا موتورسی کلت فاقد کارت سوخت برای ثبت نام باید به ازای هر دستگاه، با یک کارت بانکی عملیات ثبت نام را انجام دهند. مشترکین برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند با شماره ۰۹۶۲۷ تماس بگیرند.

پیام بگذارید

نظر شما ظرف 24 ساعت منتشر خواهدشد .

Cancel reply

3 COMMENTS

 • حسین
  ۱۳۹۸-۰۲-۱۵, ۹:۳۶ قبل از ظهر REPLY

  ممنون از آموزشهای خوبتون

 • هادی منوچهری
  ۱۳۹۸-۰۲-۱۵, ۹:۳۹ قبل از ظهر REPLY

  ادمین جان از کی شروع میشه؟

  • ادمین@هادی منوچهری
   ۱۳۹۸-۰۲-۱۵, ۹:۴۱ قبل از ظهر REPLY

   هنوز مشخص نشده که این طرح از چه زمانی شروع و اجباری میشه.

COST CALCULATOR

Use our form to estimate the initial cost of renovation or installation.

REQUEST A QUOTE
Latest Posts
Most Viewed
Text Widget

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida Vehicula Dolor

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت تامین شتابان پارت می باشد | طراحی شده توسط راهکارهای هوشمند پارت